Pagal amžių: kaip pasirinkti vaikams žaislus?

Žaislai yra vienas iš vaikų mėgstamiausių daiktų, todėl kūdikystės ar vaikystės įsivaizduoti be žaislų – neįmanoma. Žaidimai vaikams naudojami skirtingais būdais: pedagogai juos naudoja mokymui ir lavinimui, psichologai – stiprinti emocinę būseną, o tėvai – kaip laisvalaikio priemonę.

Link kūdikystės

Artimas ryšys tarp vaiko ir tėvų atsiranda kūdikystės metu. Šiuo laikotarpiu vaikas stebi ne tik kaip veikia jo kūnas, bet ir aplinkui esančius pasaulio reiškinius. Nuo pat gimimo iki metų tinka žaislai, kurie skleidžia garsą, pypsi, barška bei groja. Tai gali būti ryškiaspalviai, pypsintys barškučiai, žvėriukai ir figūrėlės. Taip pat puikiai tinka virš lovytės kabinamos kaladėlės, figūrėlės, stambios piramidės. Itin rekomenduojama įsigyti skirtingų paviršių kramtukus, nes juos liečiant mažylis lavins pojūčius, o kramtydamas – padės dygti dantukams.

Vienas ir du!

Ankstyvosios vaikystės laikotarpis yra laikomas tarp vienerių ir dvejų metų. Šiuo metu vaikas pradeda vaikščioti ir kalbėti, todėl smalsumas tik dar labiau didėja. Tam, kad neslopintumėte vaiko kūrybiškumo leiskite jam tyrinėti aplinką ir stebėti skirtingus reiškinius. Vienerių ir dvejų metų vaikams tinkamiausi žaislai yra: muzikos instrumentai, gyvūnėliai su ratukais, stumdomi automobiliai, žaislai, kurie skatina ropoti ar vaikščioti. Taip pat siūloma rinktis tuščiavidures kaladėles. Jų tikslas yra toks, kad vaikas gebėtų atrasti lentoje tinkamą formą ir į ją įdėtų kaladėlę. Pravers ir figūrėlės, kurias galima statyti viena ant kitos bei sukurti įvairius statinius. Šiame amžiuje vaikai žaislų pagalba pradeda suprasti, kaip vyksta tam tikri reiškiniai ir realiame pasaulyje. 

Nuo dviejų iki penkių

Nuo dviejų iki penkerių metų ugdosi vaiko savigarba, todėl labai svarbu, kad vaikas nebijotų būti atskirtas nuo tėvų ir atlikti kasdienius reikalus savarankiškai. Šiuo laiku vaiko rate atsiranda draugai, kurių yra susirandama darželyje, todėl svarbu dar prieš vaikui paaiškinti, kas yra draugystė ir, kaip joje reikia elgtis. Vaikas mokydamasis savarankiškai apsirengti, nusirengti ir valgyti pradeda suprasti, kad jis ne tik yra, bet ir tai, kad jis gali padaryti. Vaiko savivertė nedidės, jeigu jis nuolat bus žeminamas ir slopinamas. 

Žaislai vaikams nuo 3 metų tampa labai įvairūs, todėl šiame amžiuje geriausia žaisti siužetinius ar vaidmenų žaidimus. Todėl itin tinka žaislai, kurie atspindi tam tikrą profesiją, pavyzdžiui: gydytojo, policininko, gaisrininko, mokytojo ir kitų realių profesijų rinkiniai. Taip pat galite žaisti žaidimus, kurių metu apsikeisite vietomis su savo vaiku: jūsų vaikas bus tėvai, o jūs – vaikai. Šiuo žaidimu galėsite pastebėti ir tai, kaip jūsų vaikas iš tikrųjų jaučiasi būdamas šeimoje – galbūt atkreipsite dėmesį, kad kažkuriuo metu jūsų mažylis jaučiasi vienišas ir pamirštas.

Scroll to Top